Saturday, November 5, 2011

Vaba tarkvara kui oluline eeldus


Mozilla Firefox on tasuta ja avatud lähtekoodiga tarkvara veebilehitsemiseks, mida haldab Mozilla Corporation. Firefox on teinud mitmeid nime muudatusi. Eelnevad nimed olid  Phoenix ja Firebird, kuna need nimed olid juba kasutuses (Phoenix Technologies ja  open source Firebird database server), siis nende survele oli sunnitud Mozilla sunnitud oma nime muutma. Firefox on litsentseeritud vastavalt GNU, GPL/GNU ja LGPL/MPL litsentsidele. 

Kuna IE ja Firefox on läbiaegade ühed populaarsemad veebilehitsejad, siis toon nende kahe vahel välja ühe võrdluse. Ülemine pilt näiteb IE 8,7 ja 6 kasutamist. On näha, et suur osa kasutab siiani IE 6 versiooni, mis on tänaseks juba väga vana ja seetõttu ja turvarisk on suurem. Vastukaaluks on firefoxi pilt, kus on selgelt näha, et kohe uue versiooni ilmnemisel on kasutajad seda omaks võtnud ja eelneva versiooni osakaal on järsult kukkunud. Veel enam, et firefox toob uusi versiooni välja oluliselt rohkem kui IE. Minu arvates seletab see, et firefoxi kasutajad rohkem teadlikud internetis olevatest riskidest.


Mulle endale tundub firefox väga mugav kasutada ja täitsa huvitav oleks võrrelda, kas ta on kiirem kui näiteks IE? Selle mõõtmiseks kasutasin Numion stopperit.
Tulemused
Veebileht
Internet Explorer
Mozilla Firefox
www.reporter.ee
5.2s
5.7s
7.1s
3.5s
www.elion.ee
1.2s
1.1.s
0.1s
0.8s
www.finance.yahoo.com
6.3s
5.4s
2.8s
2.4s
www.google.ee
0.6s
0.5s
0.5s
0.2s

Kui stopperit mitte vaadata on väga raske teha vahet, kumb veebilehitseja kiirem. Täpsel mõõtmisel selgub, et kiirem on ikkagi Firefox ja seda stabiilselt. Hiljem proovides umbes 25 võimalikult erinevat veebilehte ei leidnud ma ühtegi lehte, kus IE oleks olnud märkimisväärselt kiirem. Minu arvates on firefox ehte näide sellest, et vaba tarkvara kogukonnad oskavad ja tahavad teha kasutajasõbralikke, mugavaid ja häid rakendusi.

No comments:

Post a Comment